Těsnění vnějších dveří je mimořádně důležité. Pokud totiž dveře dobře netěsní, může skrze ně unikat teplo, které v současnosti není vůbec levné. Ještě předtím, než se rozhodnete pro výměnu vchodových dveří, je dobré popřemýšlet jen nad výměnou starého těsnění. To vás vyjde levněji a zajistí vám stejné výsledky jako nové dveře. Jaké těsnění do dveří je to nejlepší? Poradíme vám.
Těsnění do dveří
Vnější dveře ztrácejí své charakteristické vlastnosti zejména z důvodu opotřebování. Starší modely, které používáte roky, nedokážou poskytnout takové vlastnosti jako na začátku. Pokud tedy nechcete investovat do nového modelu, který by vás vyšel několik stovek až tisíců eur, pouvažujte nad novým těsněním do dveří.
Těsnění dveří by se mělo měnit pravidelně. To, jak často, se odvíjí zpravidla od modelu dveří a od různých jiných faktorů, jako například počasí. Když si chcete být jisti, že těsnění nepovolilo a stále dobře funguje, můžete v okolí dveří nainstalovat termokameru.
Jiným a mnohem jednodušším řešením je měnit dveřní těsnění preventivně, každých 10 let. Budete mít tak jistotu, že je všechno v pořádku.
Jak utěsnit dveře?
Když zjistíte, že vám dveře netěsní, musíte tento problém začít okamžitě řešit. A to hlavně tehdy, když jsou venku mínusové teploty a vy každou minutou přicházíte o příjemné teplo.
Způsob, jakým budete dveře těsnit, se zpravidla odvíjí od toho, jaký typ těsnění si vyberete. My si dnes vzpomeneme aplikaci dvou základních typů, které se využívají nejčastěji.
Jak instalovat drážkové těsnění?
Instalace drážkového těsnění není náročná. Klíčové je však zaměřit se na utěsnění rohů, kde musíte provést přesný řez.
Při gumovém nebo silikonovém těsnění dbejte také na to, abyste jej příliš nenatáhli. Mohli byste snížit jeho těsnost a životnost. Těsnění, které vám zbylo, řežte až poté, co jej namontujete na rám. Nikdy ne předtím.
Jak instalovat samolepící těsnění?
Nevíte-li, jak nalepit těsnění do dveří, máme pro vás jednoduchý návod. Stačí, abyste před samotnou prací zkontrolovali okraje rámu. Ujistěte se, že jsou hladké. Pokud byste našli praskliny nebo jiná problematická místa, jednoduše je obruste a upravte.
Rám očistěte a vysušte. Těsnění umístěte k okraji dveří a začněte jej lepit v horní části. Odstraňte 10 – 15 cm ochranné fólie a těsnění přitlačte lepicí stranou ke dveřím. Takový postup opakujte po celé délce dveří. Přebytečné těsnění odstraňte až poté, co skončíte s celou montáží.
Typy těsnění na dveře a zárubně
Při výběru těsnění na dveře a zárubně zjistíte, že máte k dispozici hned několik typů. Ty se zpravidla dělí do čtyř základních skupin:
- Těsnění vchodových dveří – musí být dostatečně kvalitní, aby odolalo i velkým teplotním změnám, vysoké vlhkosti nebo nečistotám. K těsnění vchodových dveří se využívá hlavně samolepicí hustý materiál ve formě duté trubky nebo drážky.
- Těsnění interiérových dveří – těsnění pro tyto dveře nemusí být tak odolné, neboť není vystaveno různým nepříznivým vlivům počasí. V tomto směru je ale nutno sledovat vzhled, který po aplikování těsnění dveře získají. Odborníci právě proto nejčastěji využívají silikonové těsnění, které téměř není vidět.
- Těsnění plastových dveří – na plastové dveře se používá zpravidla gumové těsnění, se kterým se velmi snadno pracuje. Jeho výměnu zvládnete i sami.
- Těsnění skleněných dveří – na dveře ze skla budete potřebovat těsnění ze speciálního silikonu, které je vybaveno profilovaným zářezem. Při jeho instalaci nezapomeňte navlhčit oblast dveří, kde se bude aplikovat, abyste jej dobře upevnili.
Těsnění můžeme kromě toho dělit i podle materiálu na:
- Gumové těsnění do dveří – jedná se o univerzální těsnění, které lze použít na téměř všechny dveře. Potěší vysokou elasticitou, dlouhou životností a skvělou odolností vůči povětrnostním vlivům. Pokud tedy chcete kvalitní těsnění, které vám poskytne ty nejlepší výsledky, právě jste jej našli.
- Silikonové těsnění do dveří – využívá se zpravidla v interiérových dveřích, ale můžete jej použít i na vnější. Počítejte však s menší odolností, která může vést k časté výměně.
- Kartáčové těsnění do dveří – využívá se na dveře šatníků a slouží spíše k omezení prašnosti. Nedokáže chránit před hlukem ani chladem. Dokonce, není ani vzduchotěsné.
- Pěnové těsnění do dveří – jedná se o těsnění, které se využívá spíše pro interiérové dveře. Pokud byste jej použili na vchodové, museli byste počítat s tím, že se velmi rychle opotřebuje a budete jej muset vyměnit již po roce. Důvodem opotřebování těsnění jsou hlavně externí faktory jako prach, nečistoty, změny teplot a vlhkost.
- Magnetické těsnění do dveří – nejčastěji se instaluje na kovové dveře. Má dlouhou životnost a potěší skvělou vzduchotěsností. Jeho nevýhodou je to, že ztěžuje otevírání dveří.
Nejlepším těsněním pro vchodové dveře je tedy gumové a magnetické. Ostatním byste se měli vyhýbat.
Těsnění pod dveře proti průvanu
Těsnění pod dveře proti průvanu je jednou z možností, jak izolovat dveře v případě, že vám teplo uniká ze spodní části. Instalace tohoto zařízení je jednoduchá a rychlá. Stačí jej jen nasunout na dveře a následně zavřít. Využít jej můžete nejen na vchodové, ale také na balkonové dveře nebo okna.
Výhodou těsnění do dveří proti průvanu je, že kromě toho, že dokáže zabránit úniku tepla, umí také zlepšit neprůzvučnost dveří. Plus, není třeba zapomínat ani na skvělou cenu. Takový výrobek naleznete na trhu v hodnotě 400-500 Kč.
Spolu s výhodami však přicházejí i nevýhody. K nim se řadí to, že takové těsnění ve velkém ovlivňuje vzezření dveří a okolí domu. Všimne si ho úplně každý. Pokud by tedy vzezření těsnění nebylo příliš moderní nebo se nehodilo ke dveřím, mohl by dělat problém.
Když teplo uniká nadále
Utěsnili jste své dveře pomocí jednoho ze zmíněných řešení, ale zdá se vám, že teplo přesto uniká? Problém nemusí být jen ve vchodových dveřích. Máte-li doma balkonové dveře nebo dveře na terasu, kamenem úrazu mohou být právě oni. Totéž platí i o oknech. Ty se dokážou opotřebovat stejně jako dveře. Po čase proto nemusí být tak efektivní jako na začátku, kdy jste je kupovali.
Pokud tedy prochází teplo přes okna, měli byste se poohlédnout po těsnění na ně. A v případě, že jsou problémem balkonové dveře, můžete využít jeden z našich tipů. Pomoci by mohlo gumové těsnění.