Zjistit rozměry dveří a zárubní je klíčové pro jejich úspěšné osazení a následně i používání. Jejich měření však v mnoha vyvolává tisíce otázek, což je důvod, proč se raději poohlížejí po odbornících. Ti sice něco stojí, ale dávají jistotu, že se vyhnete začátečnickým chybám a nekoupíte si příliš velké nebo naopak malé dveře. Chtěli byste ušetřit a všechno udělat sami? Máme pro vás základní pravidla, která vám pomohou.
Ještě předtím, než se pustíte do práce a zjistíte, jak změřit dveře, je dobré vědět, v jakých případech budete muset využít odborníky a v jakých zase ne.
Pokud měníte jen dveře, profesionální dohled nad svou prací potřebovat nebudete. Montáž pantů do křídla dveří a zavěšení na rám nevyžaduje žádné odborné znalosti nebo zkušenosti. Na druhé straně, v situacích, kdy plánujete instalovat úplně vše, tedy dveře i zárubně, se pomoc odborníků doporučuje využít.
Standardní rozměr dveří
Na rozměry vchodových dveří nemají obyvatelé žádný vliv, protože jsou uvedeny v příslušných stavebních předpisech. Ty musí každý stavbař či developer dodržovat. Obecně platí, že minimální výška dveří by měla být 200 cm a šířka 90 cm.
Totéž platí i při rozměrech dveří v interiéru. Ty jsou také pevně stanoveny ve stavebním plánu. Šířka zárubně v bytech by měla mít minimálně 80 cm. Výška zase minimálně 200 cm. Takové rozměry dveří se obvykle používají do běžných místností v domácnosti, jako například ložnice nebo dětský pokoj. Dveře do speciálních místností, jako je sklep, spíž nebo šatník, mohou být užší. Jejich rozměry zpravidla mají od 60 do 100 cm.
V interiéru se obvykle využívají jednokřídlé dveře, ale ve větších interiérech působí lépe masivní dvoukřídlé provedení.
Neobvyklá řešení
V současnosti se stále častěji počítá s jiným typem dveří, jako jsou například nástěnné nebo posuvné dveře, které disponují šířkou křídla minimálně 80 cm. Jiným řešením jsou vnitřní dvoukřídlé dveře, jejichž rozměry se ve většině případů určují individuálně.
Do malých interiérů jsou jako stvořené skládací dveře, které nezasahují do prostoru a na první pohled vypadají téměř k nerozeznání od klasických. Takové modely naleznete také v naší nabídce PORTA DOORS.
Neobvyklá a méně typická řešení jsou nejen praktickým kouskem do domácnosti, ale také stylovým doplňkem. Dveře přitáhnou pozornost a zvýrazní jednotlivé místnosti. Právě proto se nebojte kombinovat různé barvy, tvary nebo dokonce vzory.
Rozměry obložkových zárubní
Obložkové zárubně jsou stylovým doplňkem interiérových dveří. Pečují o moderní vzhled bytu či domu a, na rozdíl od kovových zárubní, dokáží krásně splynout s celkem. Potěší skvělými vlastnostmi a širokou nabídkou různých dekorů. Umíte je tak sladit s nábytkem, podlahou či stěnami.
Výhodou obložkových zárubní je také to, že je můžete použít na každou stěnu nehledě na její tloušťku. Jediné, na co musíte při výběru myslet, je typ zárubně (falcové, bezfalcové), její orientace (pravá, levá) a šířka otvoru.
Jelikož se zárubně osazují do přesných otvorů, musíte si při nákupu dávat pozor na rozměry. To platí dvojnásob, pokud máte atypický otvor, do kterého budete potřebovat na míru vyrobené jak zárubně, tak dveře.
Montáž obložkové zárubně Porta SYSTÉM
Představujeme Vám instruktážní video s montáží obložkové zárubně Porta Systém.
Jak určit rozměry dveřních otvorů?
Pro začátek je nutné správně určit rozměry dveřních otvorů. Platí, že pokud si zvolíte pevnou zárubeň, šířka otvoru pro dveře 80 by měla být o několik centimetrů větší než křídlo dveří. Například, v naší nabídce naleznete Porta Doors o šířce 84,4 cm, pro které budete potřebovat otvor široký 91 cm.
Zvolíte-li nastavitelné zárubně, šířka otvorů by měla být větší než dveře, ale ne tak velká, jako v případě pevných zárubní. Pro dveře o šířce 80 cm vám bude stačit otvor široký přibližně 88 cm a pro dveře o šířce 90 cm zase otvor široký 98 cm.
I výšku otvoru dveří ovlivňuje typ zvolené zárubně. U dveří s pevnou zárubní, bez ohledu na to, zda se jedná o dveře 80, 90 nebo jiné, připravte otvor vysoký 207,5 cm. Pro dveře s nastavitelnou zárubní vybírejte výšku 206 cm.
Co když došlo k chybě při měření?
Problém není vážný, pokud je otvor dveří příliš velký. V takových situacích jej stačí jednoduše zmenšit a přizpůsobit objednaným dveřím. Komplikace nastávají tehdy, když je otvor dveří příliš malý. V zásadě existují dvě možnosti, jak jej vyřešit.
Prvním je rozšíření otvoru. Druhým výměna dveří. Pokud jste si pořídili dveře se standardními rozměry a bez atypických prvků, je velká šance, že je prodejce od vás vezme zpátky a snadno prodá někomu jinému. Dávejte si však pozor, dveře musí být zabaleny v původním obalu, který nesmí být poškozen.
Pokud jste si objednali dveře s nestandardními rozměry, které plánujete osadit do neobvyklého otvoru ve zdi, můžete situaci zachránit jen tím, že zvětšíte otvor. Na začátek zjistěte, s jakým typem stěny máte co do činění. Když se jedná o nosnou stěnu, rozšíření otvoru může narušit její strukturu, což by mohlo ohrozit celý dům či byt. Rozhodnutí musíte konzultovat s odborníky.
Když se jedná o běžnou dělící stěnu, otvory můžete libovolně měnit podle svých potřeb. Jedinou nevýhodou jsou dodatečné zednické práce a náklady spojené s nimi. Celý proces nasazení dveří vás tak vyjde o několik desítek až stovek eur více.
Jak změřit dveře a zárubně?
Při měření rozměrů dveří a zárubní začněte otvorem ve zdi. Nejprve změřte tloušťku stěny. Pokud je v rozmezí od 90 do 95 mm, pořídit si můžete jakoukoli pevnou zárubeň. Když je tloušťka zdiva větší, musíte si pořídit nastavitelnou zárubeň.
Výhodou nastavitelné zárubně je to, že vám umožní montáž na stěny s různou tloušťkou. Jediným omezením je minimální tloušťka, která představuje 75 mm. Na stěny, které jsou tenčí než 75 mm, tento typ zárubně nemůžete aplikovat.
Následně změřte i samotnou šířku a výšku otvoru. V úvahu berte i chybějící obklady podlah a stěn. Pokud budete mít podlahu z běžných materiálů, jako jsou například laminát nebo parkety, počítejte, že dveře zvednou o přibližně 3 mm. Všechny rozměry si zapište, abyste je náhodou nezapomněli.
Podle rozměrů otvoru a zárubní následně vyjměte dveře. Ty by měly být o několik centimetrů menší než samotný otvor se zárubní, aby se do něj vešly.
Pokud si neumíte dát s výběrem dveří rady, jednoduše se obraťte na odborníky, kteří určitě rozměry a dveře spolu se zárubněmi objednají i namontují. Vy se tak vyhnete mnoha chybám a výdajům navíc.