sk
  • en
  • pl
  • ro
  • de
  • cz
  • ru
  • hu
  • bg
Protihlukové dveře – dokonalé řešení pro ticho v domácnosti
TIPY

Protihlukové dveře – dokonalé řešení pro ticho v domácnosti

7 min

Žijeme v dobách, kdy je všude kolem nás nějaký hluk. Hlasité zvuky nás provázejí na každém kroku. Ať už jsme na ulici, doma nebo v kanceláři. Není tedy překvapením, že stále větší počet domácností hledá protihlukové dveře, které budou schopny filtrovat nepříjemný šum z okolí. Dobrou zprávou je, že nabídka odhlučněných dveří je dnes široká. Zvolit si tak můžete přesně podle svých potřeb.

Zdlouhavý pobyt na místě se zvýšeným hlukem nebo jinými zvuky je nejen nepříjemný, ale také dokáže způsobit různé problémy, jako například chronická únava, nervozita či bolest hlavy. V hlučném prostředí se člověk nedokáže soustředit a jeho myšlenky stále někam odcházejí. Pokud vás jeden z těchto problémů trápí, nebo jen toužíte po příjemném tichu, ideálním řešením jsou zvukotěsné dveře. Ty jsou vhodné tak do domácností, tak do firemních budov a kanceláří.

Protihlukové akustické dveře zaručující ticho

Pro začátek si řekněme základní informace o zvuku a hluku kolem nás. Průměrná hladina hluku na ulici je 70 – 80 dB, přičemž optimální podmínky pro běžné fungování bez větších problémů než bolest hlavy jsou 40 dB přes den a 30 dB v noci. Z těchto údajů můžete pochopit, že hluk, který je během dne kolem vás, není zdaleka ideální.

Klasické vchodové nebo interiérové dveře nedokážou hluk efektivně regulovat a snižovat. Právě proto po zavření můžete stále slyšet tlumený zvuk. V takových situacích jsou nejlepším řešením protihlukové dveře, někdy označované také jako akustické dveře. Ty jsou charakteristické tím, že poté, co je zavřete, neslyšíte z okolí téměř nic.

Neprůzvučnost protihlukových dveří se odvíjí od toho, jaký model si zvolíte. Některé dokážou izolovat zvuk lépe, jiné hůře. Vnitřní dveře Porta Doors jsou všechny zvukotěsné a jejich neprůzvučnost je skvělých 32 – 36 dB. Jsou tak perfektní nejen během dne, ale také během noci. Zajišťují ničím nerušený spánek i v tom nejhlučnějším prostředí.

A jak dokážeme poskytovat takovou dobrou neprůzvučnost? Jednoduše. Pomocí speciální výplně dveřního křídla a systému těsnění, které zajišťují přilnavost dveří k zárubni. Díky takové výplni bude vaše místnost skvěle odhlučněná a dovolí vám soustředit se na práci, odpočívat nebo spát.

Akustické dveře s neprůzvučností 32-36db, protihlukové dveře interiérové, dveře s protihlukovou ochranou

Tip: Při výběru zvukotěsných dveří zohledněte také speciální model Rw, který pochází z kolekce technických dveří Porta. Ten dosahuje neprůzvučnosti 42 dB, takže vám pomůže v situacích, kdy v blízkém okolí pláče dítě nebo je puštěn nějaký stroj. Menší nevýhodou zvukotěsných dveří z technické řady je to, že ne všechny jsou odolné vůči vloupání. Využijete je tedy jen v interiéru.

Zvukotěsné dveře – základní parametry

Asi vás nepřekvapí, když vám řekneme, že na odhlučnění zvukotěsných dveří má vliv právě je konstrukce. Nejlevnější křídla interiérových dveří vám neposkytnou žádné speciální funkce spojené se zvukem. Jejich neprůzvučnost je zpravidla v rozmezí od 15 do 17 dB, takže přes ně většinu hluku uslyšíte.

Zvukotěsné dveře do bytu, ve kterém chcete příjemné ticho, musí být mnohem pevnější a lépe odhlučněné. Zvukotěsné modely jsou proto vyplněny dřevotřískou, laminovanými panely a jsou vyztuženy hliníkovými plechy. Kromě toho často obsahují další výplň, která dokáže izolovat zvuk ještě lépe.

Dodatečnou výztuží dveřního křídla mohou být ještě ocelové tyče jako v případě bezpečnostních dveří Porta Granit. Tyto dveře nejsou typické zvukotěsné, protože chrání i před vloupáním a požárem.

V nabídce Porta Doors máme čtyři základní modely zvukotěsných vchodových dveří do bytu:

  • Dveře proti vloupání KWARC – jde o protipožární dveře třídy RC2, které mají akustickou izolaci na úrovni 34 dB. Vyrobeny jsou z pevných materiálů, díky čemuž jsou mimořádně odolné vůči povětrnostním vlivům, teplotním rozdílům a zvýšené vlhkosti vzduchu.
Akustické dveře proti hluku, zvukotěsné bílé dveře s izolací 34db, dveře proti vloupání

Porta KWARC

  • Dveře STEEL SECURE – ocelové dveře proti vloupání třídy RC3, které disponují odolným a krytým uzavíracím mechanismem. Jejich výhodou je vysoká úroveň akustické izolace v hodnotě 37 dB. Dveře najdete ve více barevných provedeních, díky čemuž si jistě přijdete na své.
Akustické dveře proti hluku Steel Secure, protihlukové dveře s izolací 37db, černé akustické dveře

Porta STEEL SECURE

  • Dveře EXTREME RC2 – jedná se o moderní dveře, které mají ochranu proti vloupání na úrovni RC2. Vybaveny jsou dvěma zámky a mají akustickou izolaci v hodnotě 37 dB.
Akustické hnědé dveře, protihlukové dveře s izolací 37db, moderní akustické dveře proti vloupání

Porta EXTREME RC2

  • Dveře EXTREME RC3 – tento typ dveří disponuje ochranou proti vloupání na úrovni RC3, požární odolností do 30 minut a akustickou izolací v hodnotě 37 dB.
Akustické dveře vchodové v bytě hnědé, protihlukové dveře do bytu, vchodové akustické dveře

Porta EXTREME RC3

Jakou akustickou izolaci poskytují protihlukové dveře?

To, jakou mají dveře protihlučnost, se udává vždy zkratkou dB, která označuje decibely. Většina běžných zvukotěsných dveří určených pro použití v domácnostech dosahuje akustickou izolaci v hodnotě od 30 do 45 dB. Takové dveře po zavření ztlumí okolní ruch a umožňují vám pracovat nebo se dobře vyspat.

Druhou alternativou jsou protihlukové dveře 50 dB, které se řadí mezi profesionálnější typ. Využívat se mohou nejen v domácnostech, ale také v kancelářích nebo na místech, kde je třeba ticho.

Při výběru zvukotěsných dveří se tak zaměřte nejen na jejich design a správné rozměry, ale také na to, kolik zvuku dokáží potlačit. Platí, že čím více, tím lépe. Třeba však počítat s tím, že za dveře, které dokážou potlačit 50 a více decibelů, si připlatíte.

Protihlukové dveře odhlučnění nad 50db, akustické dveře do hudební zkušebny, odhlučněná místnost

Na ticho ovlivňuje i montáž dveří

Na ticho v místnosti ovlivňuje i samotná montáž dveří. Nezapomínejte, že pokud dveře nenainstalujete do zárubní správně, jejich efektivnost se drasticky sníží. Při nákupu dveří a zárubní dbejte na vhodné rozměry. Následně se při montáži držte návodu, který ke dveřím dostanete.

Pokud byste si s dveřmi neuměli dát rady, obraťte se na odborníka. Toho zavolejte i v případě instalace vchodových dveří. Ty musí splňovat nejen funkci zvukové izolace, ale také několik bezpečnostních norem, o kterých běžný uživatel mnoho neví.

Jak odhlučnit dveře?

Mnoho klientů sní o klidu a pohodě při práci z domova, odpočinku nebo spánku. Hluk vycházející zpoza zdí to však neumožňuje. Pokud bydlíte na rušné ulici nebo v centru města, instalace zvukotěsných dveří nemusí stačit. V takových situacích je dobré zvolit i další protihluková řešení.

V nabídce Porta Doors naleznete speciální příslušenství, které podporuje protihlukovou funkci dveří a zajišťuje ty nejlepší výsledky. Jednou z možností je lišta, kterou jednoduše aplikujete na dveře místnosti, ve které potřebujete ticho.

Jak odhlučnit byt?

Toužíte po tichu a chcete vědět, jak odhlučnit byt? Kromě zvukotěsných dveří můžete využít i jiné řešení, jako například:

  • Odhlučnění stěny – stěny můžete vyplnit minerální vatou nebo speciálními akustickými deskami. U obou alternativ však počítejte s dodatečnými stavebními pracemi.
  • Odhlučnění podlahy – ideální, pokud hluk přichází od spodních sousedů. K odhlučnění této části domácnosti využívají stavbaři více materiálů. Platí zde však totéž co u stěn. K tomu, abyste mohli podlahu odhlučnit, musíte počítat se stavebními pracemi.
  • Komplexní odhlučnění – odhlučnění podlahy, stěny i stropu. Nejlépe v situacích, kdy máte všude kolem hlučné sousedy, případně rodiny s dětmi. Komplexní odhlučnění je sice dražší, ale stojí za to.

Kromě profesionálních stavbařských úkonů můžete využít ještě různé domácí rady na odhlučnění, které jsou méně efektivní, ale nevyjdou vás tak draze. Vhodné jsou tehdy, když je hluk v okolí jen dočasný, například když soused rekonstruuje nebo se někde poblíž něco opravuje.

  • Koberce na zeď – toto řešení sice není designově nejkrásnější, ale při hluku výborně pomůže. Koberce dokážou tlumit hluk a vytvořit tišší prostředí. Takto řešený interiér dokáže bojovat jak proti zvuku, který jde zvenčí k vám, tak proti zvuku, který jde směrem od vás ven.
  • Vestavěná skříň – pokud vám vadí zvuk, který se nese jen z jedné strany, například od jednoho souseda, pomoci dokáže vestavěná skříň. Ta je vhodnou alternativou i tehdy, když ložnice sousedí s dětským pokojem, kde je často hluk.
  • Špunty nebo sluchátka do uší – pokud nepomůže vůbec nic, jediné, co vám zbývá, jsou špunty nebo sluchátka do uší. V současnosti naleznete na trhu sluchátka s redukcí okolního šumu, která budou skvělým pomocníkem hlavně během práce z domova.